Jak wybierać smoczki dla dzieci?

Smoczek dla niektórych wydaje się być wciąż tematem dosyć kontrowersyjnym, ale w ostateczności i tak każdy ma chęć po niego sięgnąć. Prawie każda mama zna ten moment, kiedy po długim, nieutulonym płaczu dziecko dostaje smoczka, zasysa i nagle… następuje cisza – uspokojone i zadowolone dziecko usypia. Dobry sklep ze smoczkami oferuje wiele dobrych smoczków.

Materiał smoczka

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów smoczka, które wybiera się w zależności od osobistych upodobań i tego, czy jest się nastawionym na nabywanie rzeczy naturalnych, bądź tych sztucznych. Smoczki dla dzieci powinny w każdym razie odpowiadać przede wszystkim im.

Smoczki lateksowe wykonane są z naturalnego kauczuku w odcieniu brązu – od jasno do ciemnobrązowego. Mogą być lekko przezroczyste bądź matowe. Ich naturalny skład sprawia, że z czasem ciemnieją od słońca, ich objętość się zmienia i robią się klejące. W każdym przypadku trzeba pamiętać o regularnej zmianie smoczka, ale w tym przypadku jest to ewidentnie widać.

Smoczki silikonowe są zdecydowanie bardziej trwałe, ale paradoksalnie mniej odporne na gryzienie ze względu na odrobinę mniejszą elastyczność niż w przypadku materiału lateksowego. Silikon jest cieniutki, miękki i świetnie dopasowuje się do wnętrza buzi. Jest również bezsmakowy i bezzapachowy, dzięki czemu łatwiej jest odzwyczaić dziecko od smoczka w późniejszym czasie.

Kształt smoczka

Każdemu dziecku będzie odpowiadał inny kształt smoczka, ale warto jest pamiętać, że bez względu na wybrany rodzaj smoczek nie powinien zaburzyć prawidłowego zgryzu, wymowy, czy też opóźnić rozpoczęcie mówienia. Współcześnie produkowane smoczki są w większości bezpieczne – trzeba jednak wybierać te, które zostały wyprodukowane przez znane sprawdzone firmy.

Smoczek anatomiczny jest najczęściej wybierany spośród trzech rodzajów tego akcesorium dla niemowlaków. Ścięty z jednaj strony, a wybrzuszony z drugiej da się włożyć do buzi tylko w jeden sposób – wybrzuszeniem ku podniebieniu. Dobrze dopasowany szybko ułoży się na języku i pozwoli dziecku ssać uspakajając się stopniowo. Tarczka w takim smoczku ma zwykle wycięcie na nosek tylko z jednej strony.

Smoczek okrągły jest równie popularny i najczęściej idealny dla odrobinę starszych dzieci. Jest symetryczny, zwężony przy tarczce, a później zaokrąglony jak wisienka – można go włożyć do buzi dziecka jakkolwiek, ponieważ za każdym razem dobrze się dopasuje.

Smoczek owalny jest najmniej popularny i raczej rzadko można go znaleźć w sklepach. Jeśli jednak maluch nie radzi sobie z poprzednimi dwoma to warto spróbować takiego. Charakteryzuje się on tą samą średnicą przy tarczce i dalej, na końcu jedynie delikatnie się zaokrąglając.

 

Author: infokobieta24.pl