Suplementy wspomagające seniorów

Żywienie seniorów, suplementacja ich diety

W podejściu profilaktycznym do osób starszych ma to szczególne znaczenie z uwagi na spadek zdolności wchłaniania witamin i składników mineralnych przyjmowanych wraz z pożywieniem. Mającym miejsce u człowieka po
60. roku życia.

Zatem co to jest suplement diety dla seniorów? – jest to preparat wzmacniający ich organizm oraz metabolizm, W żadnym wypadku nie mogą one zastąpić racjonalnego jadłospisu oraz ewentualnego leczenia.

Przyczyny niedoborów składników odżywczych u seniorów
W przypadku osób starszych wiele czynników odpowiada za taki stan rzeczy. U osób po 65 roku życia występuje często ograniczenie przyswajalności składników pokarmowych wskutek chorób przewodu pokarmowego, w tym witamin i minerałów:

Najczęstsze niedobory: to: niedobór wapnia, żelaza, witaminy B12 i B6, cynku, magnezu, potasu, miedzi. Badania pokazują, że dieta osób starszych jest często również uboga w magnez, potas oraz miedź.

Stosowanie suplementów.
Jedynym wskazaniem do suplementacji jest niemożność zaspokojenia zapotrzebowania na poszczególne składniki poprzez dietę. Z tej przyczyny suplementy diety dla seniorów są wprowadzane po wcześniejszej ocenie stanu odżywiania się seniora.

M. in. w badaniach:

-analiza nawyków żywieniowych,
-ocena stanu ogólnego pacjenta,
-uwzględnienie lub wykluczenie przeciwwskazań zdrowotnych pacjenta, wynikających z przebytych chorób. W tym występujących chorób przewlekłych, prowadzonej w nich terapii i innych stosowanych leków lub preparatów.
Warto jest stosować preparaty jednoskładnikowe.
co to jest suplement w perspektywie konsultacji lekarskich?
Ewentualny element wspomagający terapię/ leczenie osoby starszej.
Zawsze przed rozpoczęciem suplementacji powinno udać się z seniorem na konsultację lekarską. W celu wykonania badania, by poznać wszelkie wskazania w celu zastosowania odpowiedniej suplementacji.

Kategoria – zdrowie, dzieci

 

Author: infokobieta24.pl