Ukąszenie pszczoły, co wtedy robić, a kiedy niezwłoczne wezwanie pomocy medycznej?

Ukąszenie owadów są niebezpieczne

Lato to najlepsza pora roku dla różnorodnych owadów, typu: pszczoły, osy i szerszenie, a także owady bąkowate, jusznica deszczowa, potocznie zwana końską muchą, czy ślepak. Ugryzienia lub użądlenia tych owadów nie są przyjemne, a czasem nawet są bardzo bolesne. W większości jednakże bywają niegroźne dla zdrowia – na skórze pojawiają się zaczerwienienie i obrzęk lub rumienie, które znikają po kilku dniach.
W sytuacji szczególnej takiej, w której występują użądlenia wielokrotne, podczas zmasowanego gromadnego ataku, oraz ewentualne objawiające się reakcje alergiczne z powodu jadu owadów u ludzi.

Użądlenie osy lub pszczoły

Niektórzy ludzie są uczuleni na pszczoły, dlatego pojawia się u nich rumień po ukąszeniu pszczoły jako reakcja alergiczna ich organizmu, nawet w momencie, kiedy doszło tylko po pojedynczego ukąszenia człowieka przez pszczołę. Najczęstsze alergie u ludzi uczulenia na jad owadów błonkoskrzydłych (osy, pszczoły), ich objawy występują w postaci dużych reakcji miejscowych lub uogólnionych reakcji alergicznych (anafilaksja).
Osoby silnie uczulone na jad od innych ludzi powinny zachować szczególną ostrożność w okresach letniej aktywności owadów oraz zawsze posiadać przy sobie zestaw pierwszej pomocy, zawierający adrenalinę w odpowiedniej dawce.

Postępowanie w przypadku użądlenia -natychmiastowa pomoc

Do człowieka uczulonego oraz użądlonego przez pszczołę (a także każdej innej użądlonej) w okolicach przełyku, np. po spożyciu soku z pływającą pszczołą zawsze należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.

Ukąszenia przez owada – opuchlizna w postaci rumienia

Mrówki, meszki, pszczoły, osy, muchy końskie oraz komary – po ich ukąszeniu przez jedno z tych stworzeń na skórze człowieka pojawia się opuchlizna, zaczerwieniony bąbel czy rumień oraz świąd. W przypadku much końskich tzw. gzów doraźna opuchlizna oraz ból potrafią utrzymywać się: od kilka dni, aż do kilku tygodni.

Łagodzenie skutków ukąszeń, kiedy nie ma stwierdzonego uczulenia na jad owada- sposoby domowe

-miejsca ukąszenia można przemywać zimą wodą z dodatkiem mydła albo roztworu sody oczyszczone;=

-równie skutecznie sprawdza się: przykładanie kostek lodu lub przeciętej w kawałki cebuli;

– w aptekach dostępne są preparaty w postaci: maści, żelu, plastrów oraz środki antyhistaminowe przeznaczone w czasie łagodzenia podrażnień;

-niezwykle skutecznym sposobem na złagodzenie stanu zapalnego, na skutek ugryzienia przez owada jest zastosowanie bezpośrednio na skórę okładu z rozmiękczoną w wodzie aspiryną.

Objawy alergiczne u człowieka po ukąszeniu przez pszczołę

– występująca bardzo silna opuchlizna w miejscu ukłucia przez owada;
– duży pojawiający się obrzęk skóry;
– duża opuchlizna, rumień;
– wysypka alergiczna, pojawiająca się na całym ciele;
– zawroty głowy, nudności;
– ogólne osłabienie organizmu;
– gorączka;

– w skrajnych przypadkach: wstrząs anafilaktyczny.

Kategoria: zdrowie

Author: infokobieta24.pl