Kobiety silna płeć

Od początku świata kobiety uważane były za słabszą płać. Jeszcze sto lat temu musiały walczyć o swoje prawa, prawo do głosowania. W Polsce panie nie miały możliwości studiowania. Przebrane za żołnierzy walczyły o niepodległość Polski (ale historia raczej o tym milczy).

Na początku ubiegłego wieku niemiecki doktor Paul Julius Möbius zdobył sławę udowadniając, że damy z natury są głupsze od mężczyzn. Według teorii filozofia kobiety były istotami pośrednimi pomiędzy dzieckiem a mężczyzną. Przez wiele wieków panie pokornie stały w cieniu mężczyzn w cichy sposób zmieniając historię świata.
Damy nie tylko ze względów społecznych miały trudniej, ale również fizjologicznych. To na paniach spoczywa obowiązek rodzenia dzieci. To one tracą dla nich swoją urodę. Pomimo, że społeczeństwo oczekuje od kobiet pięknego wyglądu.

Wbrew wszystkim utrudnieniom w ciągu ostatniego wieku facetki udowodnił, że potrafią zarobić na dom, samotnie wychowywać dzieci, prowadzić samochód. Wykonywać wiele, teoretycznie zarezerwowanych dla mężczyzn, zawodów. Każdego dnia kobieta udowadnia, że nie jest płcią słabą. Potrafi poradzić sobie z problemami, świetnie organizować swój dzień. Pracować zawodowo i równocześnie wychowywać dzieci, prowadzić dom. Coraz więcej obowiązków spada na panie. Często słychać tłumaczenia, że to na własne życzenie kobiet, które chciały równych praw z mężczyznami. Ale czy to równouprawnienie faktycznie ma miejsce. Dane GUS pokazują, że pensje kobiet są średnio o 16 procent niższe, na kierowniczych stanowiskach w większości pracują mężczyźni, panie mają problem z powrotem do pracy po okresie przerwy przeznaczonym na opiekę nad dzieckiem. Wolny rynek pracy daje możliwość pracodawcy wyboru pracownika. Jednak często dzieje się to na niekorzyść dam.

Kobiety są bardziej zaangażowane w wykonywaną pracą. Pomimo to są dyskryminowane i częściej zwalniane z pracy. Jednak i to nie zniechęca pań w zdobywaniu wykształcenia czy wymarzonego zawodu.
Od wieków kobiety walczą o swoje prawa. Mimo upływu ponad 100 lat od czasów teorii Möbius’a damy nadał nie są na równi traktowane z mężczyznami. Na kobietach spoczywa odpowiedzialność za dom, rodzinę. Na podstawie swoich obserwacji oraz opinii innych mogę stwierdzić, że panie potrafią poradzić sobie w sytuacjach w których mężczyzna nie dał by sobie rady. Wbrew wielu przeciwnością losu potrafią dumnie iść do przodu. Stwierdzenie, że kobiety to płeć słabsza już dawno nie jest aktualne. Są istotami silnymi w różnym tego słowa znaczeniu.

Author: infokobieta24.pl