Plamy z wina na ubraniu – jak skutecznie je usunąć?

Rozlane wino, tłuste plamy, żółte ślady na białych ubraniach, to jedne z najgorszych zabrudzeń do usunięcia. Często oznaczają one pożegnanie się z ulubioną bluzką. Zanim jednak wyrzucisz swoją odzież, sprawdź, czy zastosowanie specjalnego odplamiacza wybieli plamę. Jeśli do usunięcia zaburzenia zabierzesz się jak najszybciej, zmaksymalizujesz szansę na uratowanie białych ubrań.

Od czego zacząć usunięcie plam z ubrania?

Są zabrudzenia, które będziesz w stanie usunąć zwyczajną wodą z mydłem. Do plam po winie możesz zastosować wodę utlenioną, która zwiąże się chemicznie z cząsteczkami wina na tkaninie i łatwiej będzie je zmyć lub sody oczyszczonej, mocząc poplamione ubranie w roztworze z wody i czterech dużych łyżek sody oczyszczonej. To drugie rozwiązanie nada się najlepiej na zaschnięte plamy.

Przed użyciem jakiegokolwiek środka, którym chcesz usunąć plamę z ubrania, spróbuj go użyć najpierw na niewidocznej części ubrania, żeby upewnić się, że nie uszkodzi on tkaniny jeszcze bardziej. Do każdego materiału i substancji, która spowodowała plamę, zalecane jest używanie innych środków. Łatwo się w nich pogubić, a w efekcie może okazać się, że oprócz plamy udało Ci się zmyć również cały kolor z ubrania.

Lepsze rozwiązanie na wszystkie rodzaje plam

W przypadku sposobów wymienionych wyżej, często ryzyko przewyższa możliwe korzyści, więc jeśli nie chcesz ryzykować uszkodzenia swojego ulubionego ubrania wątpliwej jakości specyfikami, ale nie chcesz też wydawać fortuny na środki chemiczne do usunięcia plam, najlepszym rozwiązaniem na plamy jest odplamiacz do tkanin kolorowych Ludwik odplamiacz tlenowy do takanin kolorowych . Nie odbarwia on tkanin, a jego zastosowanie jest skuteczne i błyskawiczne.

Jeśli plam na ubraniu jest jedna, dwie i są one niewielkie, najlepiej nanieś żel Ludwik odplamiacz tlenowy bezpośrednio na plamę i pozostaw go tam na 5 do 10 minut, przy czym pamiętaj o tym, żeby nie dopuścić do zaschnięcia żelu. Po upłynięciu tego czasu należy odplamiacz dokładnie sprać. Po wyschnięciu na ubraniu nie będzie nawet śladu po plamie, która jeszcze niedawno na nim widniała.

Co zrobić ze sporymi zabrudzeniami?

Jeśli duża część ubrania jest poplamiona, lepszym rozwiązaniem będzie pranie ręczne lub w pralce. W przypadku prania ręcznego wlej 100 ml odplamiacza (ok. 2,5 nakrętki) na 10 l, czyli dużą miednicę wody. Piorąc poplamioną tkaninę w pralce, również wlej 2,5 nakrętki. Nie wystawiaj tkaniny, na którą naniesiony jest odplamiacz tlenowy do tkanin kolorowych Ludwik na działanie promieni słonecznych. Promieniowanie ultrafioletowe pochodzące od Słońca mogłoby niekorzystnie wpłynąć na końcowy efekt.

Po wszystkim pozostaje Ci tylko cieszyć się z czasu i pieniędzy zaoszczędzonych na wątpliwych sposobach usuwania plam i z tego, że teraz będziesz już wiedział, co zrobić następnym razem, kiedy na Twoim ubraniu pojawi się plama.

Author: infokobieta24.pl