Dzieci zdobywają wiedzę o świecie na zasadzie bezpośrednich doświadczeń, więc im więcej wrażeń będą mogły przeżywać, tym lepiej. Mają wrodzoną potrzebę eksplorowania przestrzeni wokół nich. W ten sposób poznają przedmioty, ludzi, czy zwierzęta, a także tworzą pierwsze wyobrażenia na temat tego, co znajduje się wokół nich. Im bogatsze środowisko, tym teoretycznie, wszechstronniejszy i lepszy rozwój malca.
Aby podtrzymywać wrodzoną ciekawość warto, już od najmłodszych lat, stale stymulować do działania swoje pociechy. A w jaki sposób tego dokonać? Odpowiedź znaleźć można poniżej!
Rozwijanie pasji czytelniczej od pierwszych lat życia
Mądrość ludowa głosi: „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. To bowiem na rodzicach, dziadkach, opiekunach, a potem nauczycielach spoczywa odpowiedzialność za szeroko pojęty rozwój szkraba. Jeśli dorosły będzie czytał, wówczas tę pasję mały człowiek przejmie naturalnie, na zasadzie obserwacji oraz chęci naśladownictwa. To samo dzieje się w przypadku niekorzystnych społecznie nawyków, także mała przestroga- uważajmy na to, co robimy przy dzieciach!
Dlaczego warto czytać dzieciom, skoro nawet nie znają jeszcze słów?
Wiele osób z reguły przyjmuje za pewnik stwierdzenie: „Czytać warto zawsze i wszędzie”. A jak sprawa ma się z najmłodszymi?
Prawdą jest, że noworodki nie znają jeszcze, ani sylab, nie mówiąc już o słowach, jednakże z pomocą przychodzą rodzicom oraz opiekunom- książeczki edukacyjne. Opracowane i pięknie ilustrowane strony nie tylko skutecznie pozwalają na dłużej skupić uwagę bobasa, ale i oddziałują na koordynacje wzrokowo-ruchowe, a tym samym wspierają wszechstronny rozwój.
Zakorzeniona potrzeba sięgania po bajeczki sprawi, że na etapie przedszkolnym dziecko samo będzie prosiło rodzica, by przybliżyło mu treść opowiadania, czy wiersza. Natomiast na etapie wczesnoszkolnym- istnieje duże prawdopodobieństwo, że syn, czy córka zacznie czytać wcześniej, niż rówieśnicy. Co jeszcze daje słowo pisane?
Jaki korzyści płyną z regularnego czytania dzieciom od najmłodszych lat?
- poszerzenie wiedzy o świecie, który otacza dziecko
- rozbudzanie wyobraźni i kreatywności
- rozwijanie wrażliwości emocjonalnej
- uczy rozpoznawanie dobrych i złych społecznie postaw
- pomaga dziecku przezwyciężyć problem, z którym się na danym etapie mierzy
- wzmacnianie poczucia własnej wartości dziecka
- zachęcanie do rozwoju myślenia przyczynowo-skutkowego
- wspieranie procesu zapamiętywania i odtwarzania
- poszukiwanie odpowiedzi na zadawane pytania za pomocą literatury
- rozbudzanie zainteresowania słowem czytanym- realne wsparcie w procesie nauki czytania i pisania
- rozbudzanie zainteresowania książkami i docelowo rozwijanie postaw czytelniczych
- niezwykle jakościowo spędzony czas, który pozwala na zacieśnianie relacji rodzic-dziecko, albo dorosły-malec
- ukazywanie dziecku czytelnictwa jako formę rozrywki/ zaspokojenia nudy
Bajeczki, opowiadania, legendy- czyli, co czytać dzieciom?
Tak, jak dorośli wybierają ulubiony dział literacki, tak książki dla dzieci powinny być dostosowane do nich dostosowane. Czym się jednak kierować, aby wybrać odpowiednią lekturę?
Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wiek, w jakim pociecha się znajduje. Po drugie umiejętności, jakie ma, albo które pragniemy rozwijać. Po trzecie warto również wziąć preferencje dziecka. Można bowiem przeprowadzić prosty eksperyment-kładziemy przed malcem dwie książeczki, po którą chwyci w pierwszej kolejności- ta będzie czytana!
Sprawdzajmy także oznaczenia! Książeczki edukacyjne bardzo często zawierają adnotację dla rodziców, z której można przeczytać: dla dzieci od ilu lat jest przeznaczona, a także jakie nowe umiejętności będą ćwiczone podczas zabawy!
Na polskim rynku jest bardzo dużo naprawdę mądrych i edukacyjnych książeczek i bajeczek. Warto zatem poświęcić nieco czasu, aby wybrać odpowiednią! W tym celu zaleca się odwiedzenie stron internetowych wydawnictwa, portali dla rodziców, albo poprosić o profesjonalną opinię bibliotekarza!
Serie publikacji, które warto mieć w domowej biblioteczce!
Na polskim rynku wydawniczym jest, z roku na rok, coraz więcej książeczek, które dbają o wszechstronny rozwój najmłodszych. Spośród nich warto sięgnąć po sprawdzone serie!
Akademia Mądrego Dziecka to publikacje wydawnicze przeznaczone dla dwulatków i trzylatków. Książeczki oparte na naturalnym procesie zabawy, pozwalają poznać otaczający świat. Kartonowy format został wzbogacony, na przykład o ruszające się oczy, wydzieranki, elementy, które można wyciągać. Dodatkowo są również pisaki świetlne. Całość jest wielobarwna, a tematyka przystępna dla dzieci. Między innymi są serie o: zwierzętach, jedzeniu, maszynach, pobycie nad morzem. Kompaktowy format sprawia, że bajeczkę można wziąć ze sobą wszędzie, a bogactwo formy na pewno skutecznie przykuje uwagę malucha.
Pucio Mówi Pierwsze Słowa to seria bajek o przygodach małego chłopca- Pucia. Razem z książkowym bohaterem, dziecko poznaje świat oraz znaczenie pierwszych słów. Dużą zaletą są przepiękne ilustracje, a także wyszczególnione i podpisane obrazki. Te książeczki edukacyjne, chociaż przeznaczone dla dzieci, które uczą się mówić, mogą z powodzeniem być wykorzystywane również przez tak zwanych starszaków, zachęcając ich do prób samodzielnego czytania!
Kategoria: dla dziecka, rozwój
Najnowsze komentarze