Wiosna – jak ubierać niemowlę?

W marcu jak w garncu, kwiecień plecień. Każdy zna te popularne przysłowia. Wiosna to wyjątkowa pora roku z kilku względów. Jednym z powodów unikalności wiosny są diametralne zmiany temperatury pomiędzy porankiem a południem i wieczorem. Wszystko to sprawia, że wybór odpowiedniego ubranka niemowlęcego jest utrudniony.

Ubieranie niemowląt na cebulkę

Powszechne jest ubieranie niemowląt na cebulkę. W tym wypadku mamy do czynienia z ubiorem wielowarstwowym składającym się z pierwszej i drugiej warstwy ogrzewającej dziecko oraz warstwy trzeciej, której zadaniem jest ochrona niemowlęcia przed deszczem i wilgocią. Warto podkreślić, że ubieranie niemowląt w cebulkę to optymalne rozwiązanie, ale jedynie w określonych warunkach.

Ten sposób ubierania teoretycznie gwarantuje rodzicowi możliwość szybkiego dostosowania grubości ubioru do panujących warunków atmosferycznych. W praktyce ubieranie w ten sposób dziecka w wielu przypadkach może prowadzić do jego przegrzania. Dlatego należy podkreślić, że cebulka jako rodzaj ubioru na wiosna sprawdza się jedynie, jeżeli temperatura nie oscyluje w okół 20 stopni. Celsjusza

Przegrzanie dziecka – powód do obaw?

Należy sobie uświadomić, że termoregulacja w przypadku niewielkiego niemowlęcego organizmu nie działa tak efektywnie, jak w przypadku osób dorosłych. W praktyce oznacza to, że w bardzo krótkim czasie może dojść do silnego przegrzania dziecka. W przypadku niemowląt stanowi to poważne zagrożenie dla ich zdrowia.

Dlatego ubiór zawsze powinien być dostosowany do panującej pogody. Jeżeli rodzić obawia się, że warunku pogodowe mogą ulec szybkiemu załamaniu dużo lepszym rozwiązaniem jest zabranie dodatkowych elementów ubioru ze sobą, ale nie zakładanie ich dzieci, gdy nie jest to rzeczywiście konieczne.

Ponadto żadnej porady nie można traktować dogmatycznie. Słońce może pojawiać się i znikać. Tam samo z wiatrem. Dlatego należy obserwować dziecko, czy nie jest mu zimo. Należy pamiętać, że sprawdza się to poprzez temperaturę karku a nie rączek!. Jeżeli kark jest chłodny jest to sygnał do założenia większej ilości ubranek.

Temperatura 10 stopni Celsjusza

Gdy temperatura na zewnątrz oscyluje wokół 10 stopni Celsjusza rzeczywiście najlepszym wyborem będzie tzw. cebulka. W przypadku niemowlaka przed wyjściem na spacer należy ubrać go w body z długim rękawem, długie spodnie, skarpetki, bluzę z kapturem, kamizelkę puchową, w cienką czapkę, rękawiczki oraz położyć kocyk na nóżki.

Z kolei w przypadku nieco starszego dziecka optymalnym rozwiązaniem będzie długa koszulka połączona z bluzą z kapturem i kurtką. Do tego oczywiście długie spodnie, skarpetki oraz buty. Nie wolno również zapominać o czapce i rękawiczkach. Do tego zestawu dobrym pomysłem może być dołączenie apaszki.

Temperatura 15 stopni

Gdy temperatura jest nieco wyższa w przypadku niemowlęcia optymalnym rozwiązaniem będzie ponownie body z długim rękawem, spodnie, skarpetki. Zamiast kamizelki puchowej dużo lepiej sprawdzi się cienka kurtka wraz z cienkim kocykiem na kolanka.

W takiej sytuacji czapeczka może (nie musi) być zastąpiona opaską. W przypadku starszego dziecka wystarczy koszulka z długim rękawem do tego bluza i cienka kurtka. Oczywiście koniecznie długie spodnie skarpety buty oraz opaska lub cienka czapką.

Temperatura 20 stopni

Gdy temperatura oscyluje wokół 20 stopni w przypadku niemowlęcia w pełni wystarczy body z długim rękawem, długie spodnie. Z kolei ubranka dla dzieci starszych powinny się ograniczyć do ciepłej koszulki z długimi rękawkami, butów oraz długich spodni.

kochanyurwis.pl

 

Kategoria: zakupy, moda

Author: infokobieta24.pl