Problem niepłodności dotyczy głównie krajów wysoko rozwiniętych oraz rozwijających się. Obserwuje się, ze znaczący wpływ na szerzenie się tej nieprawidłowości ma współczesny styl życia, przede wszystkim; jakość i ilość spożywanego pokarmu, siedzący tryb pracy, niska aktywność fizyczna, stresujący i wyczerpujący fizycznie styl życia, nadmierna ekspozycja na działanie szkodliwych substancji radioaktywnych oraz chemicznych, jakość powietrza.
Aktualnie panujące warunki życiowe szczególnie w dużych miastach, znacząco przyczyniają się do zmniejszonych możliwości prokreacyjnych kobiet, jak również i mężczyzn. Jak zatem możemy sobie radzić z niepłodnością?
Niepłodność męska leczenie
Leczenie niepłodności u mężczyzn polega przede wszystkim na wyeliminowaniu czynników niekorzystnie wpływających na jakość nasienia. Niektórych z nich można się pozbyć w całkiem prosty sposób, np. rzucenie palenia, odstawienie alkoholu, narkotyków, nadmiaru kofeiny. Inne wymagają ścisłej pracy z lekarzem, np. w przypadku chorób współistniejących zmiany mogą wymagać rozpoczęcia lub zmiany dotychczasowej metody leczenia. W pozbyciu się nadwagi, otyłości lub zmianie nawyków żywieniowych można szukać pomocy u dietetyka, jednak bardzo często wystarcza drobne zmiany żywieniowe wprowadzone do diety, oraz wyeliminowanie żywności wysoko przetworzonej, aby zauważyć znaczącą poprawę w jakości nasienia.
– Badanie nasienia
To badanie, które w pierwszej kolejności przeprowadzają pary, które chcą ocenić swoje możliwości poczęcia dziecka. Przeprowadzane jest w klinice leczenia niepłodności. Odpowiednia ocena nasienia, w wykonanym badaniu w znacznym stopniu uzależniona jest od doświadczenia analityka, warto zatem takie badanie przeprowadzić w kilku miejscach, aby móc porównać otrzymane wyniki.
Jeśli badanie okarze się nieprawidłowe może być konieczne wykonanie dodatkowych testów.
– Badanie aglutynacji i test MAR
– Posiew nasienia
– Badanie dna plemników
– Badanie penetracji plemników
– Posiew moczu
– -Wymaz cewki moczowej
– Badanie krwi
– Poziom hormonów – FSH, LH, TESTOSTERON, PROLAKTYNA
– Badania genetyczne.
Do genetycznych badań, które zleca się w związku z oceną płodności mężczyzny należy badanie chromosomów (kariotypu), w kierunku mukowiscydozy, oraz mikrodelecji chromosomu Y (badanie AZF). Potrzebne są one do oceny ryzyka wystąpienia schorzeń uwarunkowanych genetycznie u potomstwa. Lekarz zleca ich wykonanie przy znacznie obniżonym stężeniu plemników, przy poziomie poniżej 1 mln/ml lub ich braku.
Najnowsze komentarze