Jak poradzić sobie z bólem brzucha u dziecka?

Gdy dziecko zaczyna skarżyć się na ból brzucha, często w pierwszej chwili zastanawiamy się co robić. Jak możemy pomóc naszemu maluchowi. Przede wszystkim, pierwsze co powinniśmy zrobić to zlokalizować przyczynę. Zupełnie inaczej będziemy działać w przypadku bólu spowodowanego stresem, a inaczej gdy dziecku zaszkodził jakiś pokarm. To bardzo ważne by jak najszybciej dowiedzieć się co jest przyczyną bólu.

Jakie mogą być przyczyny?

Przyczyn może być dużo. Przejedzenie, stres, pasożyty, grypa żołądkowa lub też po prostu zwykła nietolerancja na dany pokarm. Jeśli nie jesteśmy pewni co do przyczyny, najlepiej jest się udać do specjalisty i nie podawać dziecku nic na własną rękę, ponieważ możemy tylko pogorszyć jego stan. A tego zapewne nie chcemy.

Jak pomóc dziecku? Leczenie.

Tak samo jak jest wiele przyczyn bólu, jest duży wybór rozwiązań. Przede wszystkim jeśli wiemy, że ból brzucha nie jest przyczyną niczego poważniejszego, trzeba po prostu rozluźnić dziecko. Możemy podać naszemu maluchowi herbatę lub też inny ciepły napój z przeróżnych ziół. Ważne by podczas bólu dziecko nie jadło nic ciężkiego, jeśli to możliwe niech nic nie je. Jeśli podejrzewamy, że ból jest spowodowany nietolerancją na pewien produkt, najlepiej jest go całkiem wyeliminować z diety dziecka oraz zrobić wszelkie potrzebne badania. Również powodem bólu może być stres, w takich okolicznościach należy po prostu postarać się, aby nasz maluch się uspokoił i wyjaśnić z nim powód jego zdenerwowania. To na pewno pomoże.

Ważne jest, aby nie podawać dziecku żadnych silnych leków i niczego takiego bez konsultacji z lekarzem. Możemy mu tylko zaszkodzić. Często można znaleźć pytania w internecie typu moje dziecko boli brzuszek co robić? Najważniejsze właśnie to zlokalizowanie przyczyny, następnie dopiero możemy szukać rozwiązania. Najgorsze co możemy zrobić to pomagać naszemu dziecku, źle dopranymi sposobami do przyczyny bólu. Wtedy jest duże prawdopodobieństwo, że bardziej zaszkodzimy niż pomożemy.

 

Author: infokobieta24.pl