Komfortowa tkanina – Dzianina dresowa

Tkaniny, które są używane do szycia ubrań, stanowią o charakterze i wygodzie odzieży. Dlatego projektanci i krawcy zwracają uwagę na odpowiedni dobór materiałów. Klienci również przykładają wielką wagę do komfortu. Każdy widzi różnice w noszeniu sztywnych, sztucznych włókien i miękkich, naturalnych tkanin. Nabiera to jeszcze większego znaczenia przy kompletowaniu garderoby dla dzieci. W takich i innych przypadkach gdzie w grę wchodzi wygoda, wielkie uznanie zyskują tkaniny takie jak dzianina dresowa. Tkaniny tego rodzaju to przede wszystkim wszechstronność zastosowań.

dzianina dresowa

Jeśli chodzi o dzianinę dresową, to można wyróżnić dwa główne rodzaje:

  • Dresowa dzianina tzw drapana. Jest to gruby, ciężki materiał, z meszkiem po jednej stronie. Z tej dzianiny szyje się odzież dresową, taką jak bluzy i spodnie. Z powodu właściwej gramatury i gęstości, tkanina ta świetnie nadaje się na zimową odzież. Często tego rodzaju tkaniny posiadają niewielkie domieszki włókien sztucznych, przez co ich kurczliwość jest minimalna. Jednocześnie w takich przypadkach ubranie jest o wiele trwalsze.
  • Dresowa dzianina pętelkowa. Jest ona materiałem o wiele cieńszym. Z jednej strony jest gładka a z drugiej, lewej, posiada charakterystyczne pętelki. Ten rodzaj tkaniny jest bardzo odporny na gniecenie. Dlatego też wyjątkowo nadaje się na ubrania dla dzieci w każdym wieku. Szyje się z niej koszulki, bluzy, spodnie i nawet sukienki. Nierzadko również z tej tkaniny szyte są czapki i śpioszki dla najmłodszych dzieci. W takich przypadku również stosowane są domieszki innych włókien. Jednak jest to najczęściej zdrowa lycra. Tak wzbogacona tkanina jest rozciągliwa, przez co ubrania dla dzieci stają się wygodniejsze, a ciągłe przebieranie malucha nie nastręcza wielu trudności.

Zastosowanie tkanin dresowych

Zastosowanie tkanin dresowych jest bardzo szerokie. Dzianina to nie tylko ubrania. Bardzo z tego rodzaju tkaniny szyje się elementy wystroju wnętrz. Przede wszystkim są to narzuty, ozdobne poszewki na poduszki, ochraniacze do dziecięcych łóżeczek a nawet pluszaki i zabawki. Nic w tym dziwnego, ponieważ naturalne składy tych tkanin nie podrażniają skóry, nie wywołują alergii. Odpowiednia faktura zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza. W przypadku zimna, zapewnia dobre ocieplenie a w razie ciepła, pełną przewiewność. Dziania dresowa jest bardzo elastyczna, świetnie dopasowuje się do ciała, przez co noszący ją ma pełną swobodę ruchów. Dlatego też jest materiałem idealnym na dziecięce ubrania. Dodatkowo kolory zazwyczaj nie płowieją zbyt szybko, co ma znaczenie przy ciągłym praniu ubranek dziecięcych.

tkaniny dla dzieci

Niezaprzeczalną zaletą tkaniny dresowej jest fakt, że bardzo szyje się z niej nawet trudniejsze modele. Jest świetnym materiałem krawieckim nawet dla osób, które zaczynają szyć. Prawdą jest, że najlepiej zaczynać swoją przygodę z szyciem od małych, prostych modeli. Szycie dla dzieci jest wtedy najlepszym, bo wdzięcznym hobby. Ze względu na rozciągliwość i plastyczność, nawet większe potknięcia w sztuce krawieckiej nie będą aż tak bardzo rzutowały na wygodę noszenia ubranka. Ponadto charakter i zalety tkaniny, przy odpowiedniej konserwacji, pozwolą zachować jej formę i estetykę przez długi czas.

Samo szycie z tkaniny dresowej nie jest trudne. Należy tylko pamiętać o kliku zasadach. Przede wszystkim potrzebna jest specjalna igła do dzianin. Trzeba także stosować rozciągliwe ściegi. Sam ścieg warto prowadzić w pewnej odległości od brzegu materiału, ponieważ ma on tendencję do nieznacznego falowania się przy samym brzeżku.

Dziania dresowa i ubrania z niej wykonane są bardzo łatwe w pielęgnacji. Fakt ten, oraz pozostałe zalety tkaniny sprawia, że jest ona powszechnie używana do szycia ubrań dla dzieci i dorosłych.

Jeżeli szukacie Państwo sprawdzonych tkanin dla najmłodszych, zapraszamy na witrynę naszego partnera:
Dress Code – Tkaniny dla Dzieci

 

Author: infokobieta24.pl