Co to są skoki rozwojowe?

Dziecko w pierwszym roku życia rozwija się bardzo szybko i dynamicznie. Zdobywa bardzo wiele umiejętności, które potrzebne mu będą do prawidłowego funkcjonowania w przyszłości. To właśnie w pierwszym roku życia dziecko zdobywa bardzo dużo nowych umiejętności. Układ nerwowy dziecka rozwija się skokowo. Wówczas mówimy o skokach rozwojowych.

Co to są skoki rozwojowe? Najprościej mówiąc są to momenty w rozwoju dziecka, gdy uczy się ono nowych umiejętności. Każda z nich jest wynikiem rozwoju dziecięcego mózgu i układu nerwowego. Rodzice mogą zaobserwować moment pojawienia się skoku rozwojowego – najczęściej objawia się to marudnością i nadmierną płaczliwością dziecka. Maluch może być niespokojny, mieć problemy ze snem. Potem zaobserwować można postęp w rozwoju dziecka. Skoki rozwojowe pojawiają się w określonym czasie, ale u każdego dziecka może być inaczej. Wszystko zależy od indywidualnego rozwoju malucha.

Kiedy pojawiają się skoki rozwojowe?

Pierwszy skok rozwojowy pojawia się między 5. a 6. tygodniem życia. Niemowlak staje się bardziej wrażliwy na bodźce z otaczającego go świata, rozpoznaje zapach mamy. Dziecko zaczyna rozpoznawać dźwięki, a co za tym idzie może przestraszyć się gwałtownego hałasu.

Kolejny skok następuje między 7. a 9 tygodniem życia. Maluch powoli kontroluje ręce i podejmuje pierwsze próby chwytania przedmiotów. Można również zauważyć pierwsze próby świadomego uśmiechania się.

Pomiędzy 11. a 12. tygodniem życia następuje kolejny skok. Wówczas maluch uczy się przewracać z pleców na brzuch. To wielkie wyzwanie dla niemowlaka. Maluch poznaje świat oralnie, to oznacza, że wszystko co trafi do jego rączek, natychmiast ląduje w buzi. W czwartym skoku rozwojowym (14. – 19. tydzień) dziecko zaczyna reagować na swoje imię i zaczyna poznawać osoby z najbliższego otoczenia. Dziecko zaczyna komunikować swoje potrzeby, na przykład wyciągając ręce do piersi kiedy jest głodne.

Piąty skok rozwojowy następuje między 22. a 28. tygodniem życia. Wówczas u dziecka może się pojawić lek separacyjny, dziecko nie będzie chciało być noszone przez obcych ludzi. Potrzebuje również silnego i stałego kontaktu z mamą. To etap rozszerzania diety niemowlaka. Między 32. a 34 tygodniem życia dziecko uczy się samodzielnie siedzieć i przygotowuje się do raczkowania. Niektóre dzieci w tym czasie już raczkują. Dziecko zaczyna rozpoznawać kształty i opiekuńczość wobec ulubionych zabawek.

Ostatni skok rozwojowy ma miejsce między 41. a 48. tygodniem życia. Dziecko zaczyna odczuwać świat wszystkimi zmysłami. To również moment, gdy dziecko zaczyna uczyć się chodzić. W tym czasie dziecko zaczyna lepiej rozumiem ciągi przyczynowo-skutkowe.

 

Author: infokobieta24.pl