Bezsenność
Jest to zaburzenie w zasypianiu, przejawiające się zasypianiem dłuższym niż 30 min, zaburzeniem przebiegu snu, przedwczesnym budzeniem się oraz budzenie się wcześniej niż po 6 godzinach snu. Jeżeli czynność powtarza się częściej niż 3 razy w tygodniu to może wskazywać na problem związany z bezsennością.
Przyczyny bezsenności:
Najczęstszymi przyczynami bezsenności są sytuacje przeciążenia psychicznego, wywołane przez stres i sytuacje społeczne. Za problemy ze spaniem mogą być odpowiedzialne również schorzenia psychiatryczne lub choroby organiczne, w takich sytuacjach konieczna jest diagnoza lekarska. Zmiany rytmu snu wynikające z podeszłego wieku, wynikają ze skróconego rytmu snu i zmniejszonego zapotrzebowania na sen. U osób młodych najczęściej powodem problemów sennych są okresowe przyczynę zewnętrzne związane z pracą, obowiązkami lub zaburzenia hormonalne wywołane niedoborem hormonu snu. Hormon odpowiedzialny za sen nazywa się melatonina.
Sposoby walki z bezsennością
Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się bezsenności, najlepiej będzie postarać się usunąć wszystkie czynniki wpływające na zaburzenie snu. Istotne jest zabezpieczenie dostępu światła i dźwięku oraz zoptymalizowanie temperatury w sypialni. Optymalna temperatura pomieszczenia do spania do 18 – 20 stopni. Przestrzegać regularnych godzin snu, nawet kosztem rezygnacji z drzemki w ciągu dnia. Nie pić napojów z kofeiną po godzinie 16. Zrezygnować z oglądania telewizji, patrzenia w monitor oraz telefon przed snem. Zażywać kąpieli relaksacyjnych przed snem, oraz stosować metody odprężające np. joga, medytacja, także spacer na świeżym powietrzu.
Do alternatywnych metod leczenia bezsenności można zaliczyć aromaterapię z lawenda i melisą oraz stosowanie melatoniny.
Zapotrzebowanie na sen
Zapotrzebowanie na sen jest jest indywidualne u każdego człowieka, uwarunkowane, wiekiem, płcią i stylem życia.
Osoby w wieku 18 – 30 potrzebują ok. 8 -10 godz. snu w ciągu doby, 30 – 45 lat ok. 7 godz, powyżej 45 lat ok. 6 godzin.
Najnowsze komentarze