Witamina D – jesienna królowa

Konia z rzędem temu, kto nie słyszał o witaminie słońca! Witamina D nosi taką nazwę, ponieważ jest produkowana w naszym organizmie, w naturalnym procesie aktywowanym promieniami słonecznymi. Niestety, jesienią i zimą, gdy tego naturalnego aktywatora jest mniej, cierpimy na niedobory. Czy już wiesz jakie witaminy na jesień są przede wszystkim polecane? Oczywiście, wszelkie postacie witaminy D – tabletki, kropelki, spraye, do wyboru do koloru!

Konsekwencje niedoboru dla dziecka i nie tylko

Aby organizm wyprodukował niezbędną ilość witaminy D, wystarczy już około 20 minutowa ekspozycja na słońce. Jednak jesienią i zimą, gdy po niebie jedna za drugą kłębią się chmury, ciężko nawet o tę krótka chwilę. Brak w organizmie witaminy słońca objawia się wielorako. Począwszy od problemów z układem kostno-stawowym, takich jak bóle kości i stawów, jak również mięśni. Poza tym, obserwujemy postępujące ogólne zmęczenie, bezsenność, apatia, czy wręcz stany depresyjne. Ponadto możemy zaobserwować nadmierne pocenie się, wypadanie włosów czy choroby przyzębia.

Konsekwencje przedawkowania

Nigdy nie przedawkujemy witaminy D, gdy dostarczamy ją drogą naturalną, tj. z pożywieniem i słońcem. Można natomiast mówić o niebezpiecznie wysokich dawkach, w przypadku długotrwałej suplementacji tabletkami, czy innymi preparatami. Witaminy z grupy D, są to substancje rozpuszczalne w tłuszczach, magazynowane w organizmie w wątrobie i tkance tłuszczowej. Przy ich za dużym stężeniu, dochodzi do zaburzenia gospodarki wapniem – odkładanie się wapnia w organach oraz jego nadmiernego wydalania z moczem. Objawy zewnętrzne to zaburzenia apetytu, wymioty, zaparcia, zwiększone pragnienie, bóle głowy i łatwe męczenie się. Poważne stany chorobowe to kamica nerkowa czy niewydolność nerek.

Jak zawsze, warto zachować umiar

Po pierwsze, warto zachować umiar i jeśli nie mamy symptomów niedoboru, to nie bierzmy się od razu za profilaktykę. Dobrze najpierw, wykonać badania, aby dowiedzieć się jakie witaminy na jesień zastosować. Jeżeli badanie krwi faktycznie potwierdzi brak witaminy D, to lekarz, analizując wyniki, wskaże odpowiednią dawkę i rodzaj suplementacji, bądź leczenia. Tak leczenia, gdyż poważne niedobory tej witaminy podlegają już leczeniu, a nie suplementacji.

 

Author: infokobieta24.pl