Hiacynt, klon palmowy, a może bukszpan? Top 5 roślin, które powinnaś mieć u siebie

Czy wiesz, jakie rośliny są ostatnio najbardziej popularne w naszych ogrodach i na balkonach? Hiacynt, klon palmowy, a może bukszpan? Zapoznaj się z naszą listą i znajdź roślinę, którą pokochasz.

1. Hiacynt – król wiosny

2. Klon palmowy – wyjątkowy solista

3. Bukszpan – zdrowy czy trujący?

4. Hortensja bukietowa – zakochaj się późnym latem

5. Lawenda – piękno o skromnych wymaganiach

          Na pewno znasz ich nazwy, ale czy wiesz już o nich wszystko? Niektóre informacje mogą cię zaskoczyć!

1. Hiacynt – król wiosny

          Hiacynt jest posiadaczem pięknie brzmiącej nazwy, ale jego uroda w niczym jej nie odstępuje. Rozwija się z nasion, rośnie na wysokość ok. 30 cm. Hiacynt zawdzięcza popularność pięknej, nasyconej barwie fioletu, ale nie każdy wie, że hiacynty mogą być również błękitne, białe czy żółte.

          Choć hiacynt kojarzy nam się głównie z wiosenną ozdobą balkonów, to może cieszyć nasze oczy również w warunkach domowych i to już pod koniec grudnia!

2. Klon palmowy – wyjątkowy solista

         Możemy wybrać z kilku odmian klonu palmowego. Każda jest wyjątkowa na swój sposób. Największą popularność zdobył klon palmowy o czerwonych liściach. To on zdobi wiele ogrodów w Japonii. Co ciekawe, klon powstał właśnie w tym kraju: narodził się samoistnie w XIX w.

         Klon jest dość łatwy w uprawie, ale warto podarować mu przestrzeń. Posadzony osobno będzie robił jeszcze większe wrażenie.

3. Bukszpan – zdrowy czy trujący?

        Wielu z nas ta roślina kojarzy się głównie z Wielkanocą lub z ozdobą w postaci żywopłotu. Tymczasem bukszpan był niegdyś podawany jako lek na malarię, reumatyzm, obniżenie gorączki, a nawet… łysienie! Podobno bukszpan jest również sprzymierzeńcem w walce z nowotworami.

        Co ciekawe, bukszpan może leczyć, ale i… truć! Dlatego jeśli nie chcesz wymiotów, biegunki itp. objawów, nie próbuj jeść jego owoców lub liści.

4. Hortensja bukietowa – zakochaj się późnym latem

         Ta roślina uważana jest przez wielu za najpiękniejszy kwiat późnego lata. Warto jednak wiedzieć, że ta piękność ma swoje kaprysy. Dlatego jeśli chciałbyś mieć u siebie hortensję, pamiętaj, że hortensja bukietowa  potrzebuje szczególnej opieki. Efekt jest wart wysiłku!

5. Lawenda – piękno o skromnych wymaganiach

        Jej piękno nie ma wielu wymagań i stosunkowo łatwo zadbać o lawendę. Jej fanów wabi nie tylko wygląd, ale i zapach: lawenda odstrasza mole, wykorzystywana jest też podczas aromaterapii, działa rozkurczowo i… wycisza.

         Nawet niewielkie rośliny mogą być nie tylko ozdobą, ale kryć w sobie wiele tajemnych właściwości.

Pomysł na ogród.

Author: infokobieta24.pl