Prysznic po przebudzeniu czy kąpiel przed snem?

Higiena w czasie upałów jest bardzo ważna. Dlatego w czasie gorących dni należy częściej korzystać z prysznica.
Czy jednak chodzi tylko o higienę?
Poranny i wieczorny prysznic ma więcej zalet niż tylko te związane z higieną, jakie to zalety?

 

Poranny prysznic – dlaczego warto go brać?

Poranny prysznic, szczególnie chłodny, jest najskuteczniejszym sposobem, żeby się obudzić. Jednak to nie jedyna zaleta. Chłodny prysznic nie tylko stwia na nogi ale też poprawia krążenie krwi. Poranny prysznic sprawi, że praca naszego mózgu znacznie wzrośnie i pracować będzie bardziej intensywnie. Co w wypadku, gdy nie lubimy brać zimnego prysznica?

Ciepły prysznic rano – jakie ma zalety?

Osoby z problemem sztywności mięśni lub ogólnie pojętymi bólami stawów, powinni postawić na ciepły, poranny prysznic.
Taki prysznic rozluźnia stawy i zdecydowanie zwiększa się ich ruchomość. Dodatkowo ciśnienie wody, która płynie z prysznica, jest wspaniałym sposobem na szybki Poranny masaż dla całego ciała.

Prysznic wieczorny – jakie ma zalety?

Jeżeli wiemy już, jakie zalety ma poranny prysznic, sprawdźmy jak wygląda sprawa z prysznicem wieczornym.
Należy podkreślić, że ciepły, ale nie gorący, prysznic przed snem, ułatwia zasypianie. Działa on na całe nasze ciało kojąco i rozluźniająco, a to sprzyja zasypianiu.
To jednak nie wszystkie zalety prysznica wieczorem. Inne kwestie przemawiające za wyborem tej metody kąpieli, to:
* Oczyszczanie ciała z zanieczyszczeń. W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z dużą ilością zanieczyszczeń, szczególnie w mieście. Na skórze zatrzymują się drobinki kurzu, smogu, a nawet pyłki i inne drobne cząsteczki. Warto zatem oczyścić ciało z pomocą prysznica.

* Szybsze zasypianie. Wieczorna kąpiel to dobry sposób na szybsze zaśnięcie. Badania pokazują, że wieczorny prysznic przed snem pomaca organizmowi wyregulować temperaturę do optymalnej, co przekłada się na jakość snu.

* Wspomaga regenerację skóry. Skóra, regeneruje się nocą, podczas snu. Zachodzi wtedy najwięcej procesów budujących nowe komórki. Po relaksującym wieczornym prysznicu, skóra będzie się lepiej regenerować, zostanie pozbawiona zanieczyszczeń, odblokujesz pory i stymulujesz krążenie krwi.
Jak widać, prysznic zarówno ten poranny jak i wieczorny, ma dla nas znaczenie nie tylko pod względem zachowania higieny.
Oba rodzaje kąpieli, wspomagają nie tylko nasze ciało, ale działają też i na psychikę, m.in. pozwalają nam się odprężyć i odpocząć.

Author: infokobieta24.pl