Prawidłowe żywienie zwierząt odgrywa niezwykle ważną rolę dla ich zdrowia oraz wzrostu. Bardzo ważne jest dostarczanie do ich organizmu niezbędnych składników mineralnych. Wartościową karmą jest kreda pastewna będąca bogactwem wapnia.
Wapń – kluczowy składnik w diecie zwierząt hodowlanych
Każdy doświadczony hodowca doskonale wie, jak ważne jest dostarczanie do organizmu zwierząt wapnia, który to stanowi główny mineralny budulec kości.
Wapń to cenny pierwiastek, który aż w 98 procentach znajduje się w kościach. Jest on niezbędny do prawidłowego metabolizmu komórek oraz sprawnego funkcjonowania każdego organizmu. Pierwiastek ten w występuje w płynach ustrojowych oraz włóknach kolagenowych. Jego zaletą jest, że aktywuje enzymy trawienne. Wpływa bardzo pozytywnie na krzepliwość krwi, mineralizację kości oraz na wygląd skorupek kurzych jaj. Jeśli do organizmu niosek jest dostarczana odpowiednia ilość wapnia, to wówczas skorupki są twarde oraz dobrze zbudowane.
Z kolei niedobór wapnia może prowadzić do wad postawy oraz ogólnego osłabienia organizmu wielu zwierząt. Mnóstwo oferowanych na rynku rolniczym pasz nie zawiera wystarczającej ilości wapnia, zatem każdy hodowca, któremu zależy na dobrym zdrowiu zwierząt powinien rozważyć wdrożenie do ich diety dodatkowej suplementacji w postaci kredy pastewnej.
Jak rozpoznać zaburzony poziom wapnia w organizmie zwierząt?
Niedobór wapnia wpływa negatywnie na każdy organizm. Bardzo często prowadzi do nadmiernej pobudliwości układu nerwowego. Zdarza się też, że zwierzęta są ospałe oraz mało ruchliwe. U młodych osobników niedobór tego składnika objawia się występowaniem krzywicy oraz wadami w chodzie. Ponadto na ciele zwierząt mogą tworzyć się wybroczyny. Z kolei u tych, które są nieco starsze niedobór wapnia objawia się zazwyczaj w postaci krzywicy. Brak tego składnika w organizmie kur niosek powoduje, że znoszą one mniej jajek oraz posiadają zmniejszoną masę. Ponadto pogarsza się wylęganie, a skorupki jak są kruche oraz słabej budowy.
Niedobór wapnia u krów często prowadzi do wielu poważnych chorób. Zwierzęta te bardzo często cierpią na gorączki poporodowe. Ponadto dochodzi do zaburzeń układu pokarmowego oraz zmniejsza się absorpcja składników mineralnych.Poziom wapnia jest odpowiedzialny za tworzenie się w kościach wtórnej tkanki kostnej. Jeśli w podawanych zwierzętom paszach brakuje tego pierwiastka, to wówczas dochodzi do osłabienia kości szpikowych, co w konsekwencji prowadzi do złamań.
Z kolei zbyt wysoki poziom wapnia w organizmie zwierząt wpływa niekorzystnie na pracę serca. Wówczas to zmniejsza się przepuszczalność błon oraz transport kationów jednowartościowych. Nadmiar wapnia może także prowadzić do pogorszenia się apetytu oraz zmniejszonego pobierania pasz. Wysokie stężenie powoduje często zwapnienia w narządach wewnętrznych, oraz uszkodzenie nerek. Ważne jest zatem, aby zadbać o właściwą suplementację tego składnika.
Dlaczego warto stosować kreda pastewną? Ważne informacje
Podawanie zwierzętom kredy pastewnej przynosi mnóstwo korzyści. Pośród wielu z nich można wymienić:
- prawidłowy rozwój oraz wzrost zwierząt
- utrzymanie odpowiedniej struktury układu szkieletowego
- właściwą stymulację procesów trawiennych
- dobrą kondycję zwierząt
- korzystny wpływ na układ trawienny, naczyniowy, kostny, nerwowy oraz mięśniowy
- skuteczną ochronę przed osteoporozą
Istotną zaletą kredy pastewnej jest to, że działa ona długotrwale, dzięki czemu zwiększa efektywność wykorzystania paszy, obniżając jednocześnie koszt oraz ilość jej stosowania. Kreda pastewna jest cennym źródłem makro oraz mikroelementów, zatem powinna być uwzględniona w diecie wszystkich zwierząt hodowlanych.
Najnowsze komentarze